Direct naar de content Direct naar de hoofdnavigatie Direct naar de footer
Route

Wandelen in Vijfheerenlanden: kijk eens wat je onderweg ontdekt

Vijfheerenlanden is een verrassend wandelgebied tussen de Lek en de Linge. Je wandelt er door polders en uiterwaarden, langs grienden en rivieren en over klompenpaden. Onderweg wisselen weidse vergezichten, rietkragen, boomgaarden en historische dorpen en steden elkaar af. En wie goed om zich heen kijkt, ontdekt nog iets bijzonders: een grote variatie aan vogels.

Wandelen in de omgeving van Glasstad Leerdam, met op de achtergrond een oude watermolen
Wandelen in de omgeving van glasstad Leerdam, Foto: @Tussen Lek & Linge

Vijfheerenlanden is écht een gebied om te voet te ontdekken. Van korte wandelingen tot stevige tochten van twaalf kilometer of meer: het gebied biedt wandelroutes voor verschillende afstanden en wandelaars. Kies voor een korte wandeling als je er even tussenuit wilt, of trek wat meer tijd uit voor een langere tocht. Juist tijdens zo’n wandeling ontdek je hoe veelzijdig Vijfheerenlanden is. Natuur, water en historie liggen hier dicht bij elkaar.

Dit maakt wandelen in Vijfheerenlanden bijzonder

  • 🌿 Afwisselend landschap: van polders en uiterwaarden tot grienden, rivieren en boomgaarden.
  • 🥾 Wandelroutes voor verschillende afstanden.
  • 🐦 Veel vogels te spotten: van grutto en blauwborst tot ijsvogel en purperreiger.
  • 💧Wandelen rondom de rivieren de Lek en de Linge: mooi in elk jaargetijde
  • 🏡 Natuur en cultuur: combineer een wandeling door het groen met een bezoek aan een dorp of historische stad.
  • 👀 Kijk tijdens het wandelen eens verder dan het pad en ontdek wat er in het landschap leeft.
Polderlandschap met gele bloemen
Polderlandschap, Foto: @Hille de Bruin via Tussen Lek & Linge

Wandelen tussen de Lek en de Linge

Wie gaat wandelen in Vijfheerenlanden, kan alle kanten op. Het landschap is nergens hetzelfde. Het ene moment loop je over een dijk met uitzicht over de polder, even later wandel je tussen knotwilgen, rietkragen of oude boomgaarden. Langs de Lek en de Linge zorgen het water en de uiterwaarden voor weer een heel ander decor.

Lekker struinen? Met de route Struinen bij Reigerstad Vianen van 6,3 km wandel je door de groene uiterwaarden van de Lek, langs water en rivieroevers, door het natte Viaanse Bos en uiteindelijk de historische binnenstad van Vianen in. 

Struinen bij Reigerstad Vianen

Van Zouweboezem tot polders en rietvelden

Ook voor natuurliefhebbers valt er veel te ontdekken. Wandel bijvoorbeeld door de Zouweboezem, een van de absolute parels van dit gebied, vol wandelroutes. Je vindt hier waterrijke natuur met rietvelden, open water en bijzondere vogels. Of verken de omgeving van Bolgerijen en Autena, waar het landschap wordt gekenmerkt door grienden, water en groen. En het fijne is: je hoeft niet te kiezen tussen natuur en cultuur. Vanuit het groen wandel je zo een dorp of historische stad in voor een kop koffie, lunch of terras.

Wandel bijvoorbeeld het Molenkadepad van 9 km. De combinatie van riet, open water, moeras en broekbos maakt dit gebied uniek. Typisch voor dit gebied zijn de purperreiger, zwarte stern, blauwborst en bruine kiekendief.

Volg het Molenkadepad
Man kijkt vanaf een bruggetje het water en polderlandschap over
Foto: @Tussen Lek & Linge
Je hoeft geen ervaren vogelaar te zijn om vogels te spotten

De purperreiger: een bijzondere ontmoeting

Een van de vogels die je in Vijfheerenlanden kunt tegenkomen, is de purperreiger. Vooral rond de Zouweboezem heb je kans deze bijzondere vogel te zien. Met zijn lange nek, donkere verenkleed en sierlijke vlucht is het een verschijning die je wandeling net dat beetje extra geeft. Je hoeft geen ervaren vogelaar te zijn om vogels te spotten. Een verrekijker is handig, maar zeker geen must. Kijk en luister gewoon eens wat beter om je heen. Misschien hoor je eerst een vogel voordat je hem ziet. Of valt je oog ineens op een blauwe flits boven het water.

Vliegende purperreiger
Purperreiger, Foto: @Tussen Lek & Linge
IJsvogel, Foto: @Hille de Bruin via Tussen Lek & Linge
IJsvogel, Foto: @Hille de Bruin via Tussen Lek & Linge

Vogels spotten tijdens je wandeling

Een wandeling door Vijfheerenlanden wordt extra leuk als je onderweg wat vaker stilstaat. In de weilanden kun je bijvoorbeeld grutto’s, kieviten en tureluurs tegenkomen. Tussen het riet klinkt de rietzanger en met wat geluk zie je een blauwborst. Hoog boven de polders zweeft een buizerd of bruine kiekendief. En dan is er natuurlijk de ijsvogel. Met zijn opvallend blauwe kleur kan hij ineens laag over het water voorbijschieten. Houd je ogen dus open als je langs sloten, plassen en rivieren wandelt.

Het landschap waar je doorheen loopt op het Schaapskooipad West van 15,6km kenmerkt zich door grienden, graslanden, rietlanden en boomgaarden. Je vindt hier volop weidevogels zoals de grutto, kievit, tureluur, gele kwikstaart en de buizerd.

Route Schaapskooispad

Kijk eens wat je onderweg ontdekt!

Dat is misschien wel het leukste aan wandelen in Vijfheerenlanden: je weet nooit precies wat je onderweg tegenkomt. Trek je wandelschoenen aan, kies een route en geef jezelf de tijd om rond te kijken. Want misschien kom je voor de wandeling, maar ga je naar huis met een bijzondere vogel, een onverwacht mooi uitzicht of een nieuw stukje natuur dat je nog niet kende. Ga naar buiten. Kijk om je heen. En ontdek Vijfheerenlanden te voet.

Ontdek meer routes Tussen Lek & Linge
Wandelaar met grote rugzak op bruggetje
Foto: @Tussen Lek & Linge